Image default

Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi Devam Ediyor

Basın İlan Kurumunun (BİK), yazılı basın sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün karşılanmasına yönelik Kayseri’de, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (ORAN) desteğiyle düzenlediği “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı”nda ikinci hafta geride kaldı.

Haftanın ilk dersi Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Aysel Çetinkaya tarafından verilen “Dijital Habercilik” dersi ile başladı. Çetinkaya, Dijital haberciliğin tarihsel gelişim sürecini ve “Yeni medya” kavramını anlattı. Çetinkaya, Yeni Medya üzerinde kursiyerlere ayrıntılı bir sunum yaparken, sosyal medya, bloglar, online haber siteleri ve video oyun siteleri gibi internet ortamlarını ifade etmek için kullanılan bir medya sistemi olduğunu söyledi. Görsel Habercilik dersinde ise habercilikte fotoğraf ve diğer görsellerin kullanımının önemini anlatarak yazılı ve görsel basından örnekler gösterdi.

Eğitimin devam eden diğer günleri, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesinden Araştırma Görevlisi  Dr. Emre Osman Olkun’un “Haber Fotoğrafçılığı” dersi ile devam etti. Derste ‘Haber fotoğrafının özellikleri’ ve ‘Haber fotoğrafçılığı için çekim açıları’ dersleri teorik eğitimin ardından, fotoğraflar ile uygulamalı bir şekilde katılımcılara anlatıldı.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü/Arş. Gör. Dr. Emre Osman Olkun

Elazığ Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi M. Fatih Çakar da “Medya ve Etik” alanında eğitim verdi. Temelde etiğin anlamından başlayarak etiğin aslında bir töre bilimi olduğu ve toplum içindeki insan davranışlarının belirleyici olduğunu söyleyen Çakar, etik ve ahlak kavramlarını ve birbirleriyle ilişkilerini anlattı.

Elazığ Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi /Öğr. Gör. Mehmet Fatih Çakar

Eğitim programı, 8 Temmuz Pazartesi günü Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Gölcü’nün vereceği ‘Haber Toplama ve Yazma’ ve ‘Politika Haberciliği’ dersleri ile devam edecek.

İlgili İçerikler

Seda Selek’ten Yeni Nesil Gazeteci Adaylarına Spikerlik Dersi

Ümit Baysal

Yeni Nesil Gazeteciler Mezun Oldu

Ümit Baysal

Söz Yeni Nesil Gazetecilerde

Ümit Baysal