Image default

Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi Devam Ediyor

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) İŞKUR işbirliği ile İstanbul’da başlattığı eğitim programı ilk haftasında, basın sektörünün usta isimlerini konuk etti. Bu kapsamda Karar gazetesi Yazı İşleri Müdürü Levent Güneş Sayfa Tasarımı, Gazeteci Ferhat Ünlü İstihbarat Haberciliği, Anadolu Ajansı Görüntülü Haberler Editörü Nihat Koç ise Görsel Habercilik konusunda eğitim verdi.

Levent Güneş, gazeteciliğin temel konularından biri olan sayfa tasarımı konusunu, çok sayıda yerli ve yabancı gazetelerden örnek vererek anlattı. “Teknolojinin her geçen gün kendini hissettirdiği günümüz dünyasında gazete tasarımları da okuru habere çekebilecek güçte olmalıdır” diyen Güneş bu aşamada yaratıcılığın önemli olduğuna dikkat çekerek yüzlerce kelimenin oluşturamayacağı etkiyi küçük yaratıcı bir tasarımla çok rahatlıkla aktarılabileceğini ifade ederek mesleki tespitlerini gazeteci adaylarıyla paylaştı.

İstihbarat Haberciliği konusunda genç gazeteci adaylarına bilgi aktaran Ferhat Ünlü “Kendi birikiminizi kullanacağınız, gerek haber kaynaklarıyla gerek mesleki tecrübelerinizle olsun, o güne kadar yapılmamış özgün haberler yapmaya çalışın çünkü yeni nesil gazeteciliğin geleceği özel haberlerde” diyerek araştırmacı gazeteciliğin önemli noktalarını vurguladı.

Anadolu Ajansı Görüntülü Haberler Editörü Nihat Koç, Görsel Habercilik dersi kapsamında genç gazeteci adaylarına kamera, ışık, ses konularında bilgi verdi.

Yazı, fotoğraf ve videonun haberi oluşturan üç temel öğe olduğunu ve üç başlığın da ortak noktasının insan odaklı konuları işleyip aktarmak olduğunu aktaran Koç sözlerini şöyle sürdürdü ”Türkiye ve dünyada meydana gelen teknolojik değişimlerle birlikte alışıla gelmiş habercilikte bir devrim yaşadı. Sosyal medyanın hayatımıza girmesi, internet ortamındaki mecraların ulaşılabilir olması habercilik açısından yeni bir alan doğurdu.”

Genç gazeteci adaylarına kamera, ışık, kompozisyon konularında tecrübelerini aktaran Nihat Koç, insanların hayata bakış açılarının, alışkanlıkların değiştiğini, eskiden oturup sayfalarca haberi, saatlerce okuyan bir kitlenin günümüzde pek olmadığını söyledi. Okuma alışkanlığının yerini daha çok izleme alışkanlığına bıktığını ifade eden Koç, “Günümüz gazeteciliğinde kısa videolar, çarpıcı fotoğrafların temel alındığı ve haberin özünün spot cümlelerle aktırılmaya çalışıldığı bir haber yapım, aktarım şekli benimsenmiş ve bunda da başarılı olunmuştur” dedi.

Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programının ikinci haftası, uzman konukların katılımıyla ajans haberciliği, haber fotoğrafçılığı, kültür-sanat haberciliği, ekonomi haberciliği, görsel habercilik ve medya tarihi gibi konularla devam edecek.

İlgili İçerikler

Yeni Nesil Gazeteciler Bâb-Âli’deydi

Ümit Baysal

Afyon’da Yeni Nesil Gazeteciler Sertifikalarını Aldı

Ümit Baysal

Adana Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’nın İkinci Haftası Tamamlandı

Ümit Baysal