Image default

Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi Basın Hukuku Dersleriyle Devam Ediyor

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) İstanbul’da düzenlediği Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’nda, Av. Gökhan Küçük Basın Hukuku konusunda eğitim verdi.
Basın İlan Kurumu’nun, İŞKUR işbirliği ile başlattığı eğitim programı ilk haftasında, alanında tecrübe sahibi eğitmenleri konuk etmeye devam ediyor. Bu kapsamda Av. Gökhan Küçük katılımcılara basın hukuku konusunda bilgilendirmelerde bulundu.
Gazetecilik mesleğinde olması gereken etik kuralları genç gazeteci adaylarına aktaran Av. Gökhan Küçük: “Herhangi bir olay veya olguyu haber yapmanız gerektiği zaman bunun hukuksal bir takım sonuçlara yol açabileceğini unutmamanız gerekiyor. Özellikle sizleri ilgilendiren kanun, tüzük, yönetmelik gibi bir takım düzenleyici kaideleri mutlak suretle bilmeniz gerek” diyerek katılımcılara gazetecilik mesleğinin hukuksal çerçevesini aktardı.
‘Basın özgürlüğü toplum yararına olan bir imtiyazdır’
Habercilikte kamu yararının esas olduğunu vurgulayan Küçük: “Kuşkusuz basın özgürlüğü demokrasi için vazgeçilmez bir öğe ve toplumsal düzen için bir güvencedir. Diğer taraftan basın özgürlüğü gazeteciler için bir imtiyaz değildir. Basın özgürlüğü, toplum yararına olan bir imtiyazdır” diyerek bir gazetecinin görevini yaparken karşılaşılabileceği olası durumları ve bu durumların çözümü noktasında katılımcıları bilgilendirdi.
BİK Genel Müdürlüğü’nün Cevizlibağ’daki binasında dört hafta sürecek olan eğitimin ilk haftası Sayfa Tasarımı konusunda Levent Güneş, İstihbarat Haberciliği konusunda Ferhat Ünlü, Görsel Habercilik konusunda ise Nihat Koç’un vereceği eğitimler ile devam edecek.
Eğitim programına dair detaylı bilgilere Kurumun web sitesi (www.bik.gov.tr) ile yeninesilgazetecilik.com adresi üzerinden ulaşmak mümkün.

İlgili İçerikler

Yeni Nesil Gazeteci Adayları Fatih Er’i Dinledi

Ümit Baysal

Adana Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’nın İkinci Haftası Tamamlandı

Ümit Baysal

Ersin Şiyhan Spor Muhabirliğini Anlattı

Ümit Baysal