Image default

Yeni Nesil Gazetecilere Ekonomi Muhabirliği Dersi

Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editörü Yılmaz Yıldız ekonomi haberciliği konusunda yeni nesil gazeteci adaylarını bilgilendirdi.

Hızlı ancak doğru haberciliğin mühim olduğunu dile getiren Yıldız, ekonomi haberciliğinde rakamları iyi okumanın önemli olduğuna vurgu yaparak “Örneğin IMF raporlarını açan tecrübeli bir ekonomi muhabiri sayfalarca rapor içinde kaybolmaz, Türkiye’nin olduğu rapor sayfalarını inceler ve o verileri kullanarak hızlı habercilik yapar.” dedi.

Yılmaz Yıldız, mesleğe yeni adım atan bütün gazeteci adaylarına şu tavsiyelerde bulundu; ‘Her takip ettiğiniz haber, kariyerinizde sizi bir üst basamağa taşır. Haber yaparken iyi bir Türkçe kullanmaya özen gösterin. Haber metinlerinizi rakamları boğmak yerine, insanların kolay okuyup, kolay anlayabileceği hale getirmelisiniz. Bu tarz haberler başarılı haberlerdir.’

Ekonomi haberciliğinin istismara ve spekülasyona açık bir alan olduğunu, bu nedenle iyi bir ekonomi muhabirinin, hukuk bilgisine de sahip olması gerektiğinin altını çizen Yıldız “Halka açık şirketlerle ilgili haber yaparken bu haberlerin hukuki olarak sorumluluklarını bilmek zorundasınız. Şirket haberleri yaparken SPK, KAP gibi kurumları da değerlendirmeniz gerekir.” dedi.

Yıldız, hazırlanan bir haber bülteninde ‘sıfır soru’ olması gerektiğinin altını çizerek, bülteni okuyan bir okurun her sorusuna cevap bulabilmesi gerektiğini belirtti. Deneyimli gazeteci, bir ekonomi muhabirinin bilmesi gerekli olan kavramları kursiyerleri aktardıktan sonra sorulan soruları cevaplayarak eğitimini sonlandırdı.

İlgili İçerikler

Prof. Dr. Celal Göle Yeni Nesil Gazeteci Adaylarını Medya ve Etik Konusunda Bilgilendirdi

Ümit Baysal

Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi Basın Hukuku Dersleriyle Devam Ediyor

Ümit Baysal

Barış Kuyucu, Yeni Nesil Gazeteci Adaylarına Tecrübelerini Aktardı

Ümit Baysal