Image default

Yeni Nesil Gazeteciler Bâb-Âli’deydi

Basın İlan Kurumunun (BİK) 5 Kasım’da başlattığı Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı dördüncü haftasını Bâb- Âli Basın Turu ile bitirdi. BİK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özdemir ve BİK İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker’in rehberliğindeki kursiyerler Türk Basın tarihinin önemli mekanlarını ziyaret ettiler.

BİK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özdemir - Halil Lütfü Dördüncü İş Merkezi
BİK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özdemir – Halil Lütfü Dördüncü İş Merkezi

Bir dönem Bâbıâli’de çalışanların, gazetecilerin, yazarların uğrak yeri olan Sirkeci Garı basın turunun ilk durağı oldu. Ahmet Özdemir burada kursiyerlere “Bir dönem Bâbıâli çalışanları burada Gar Lokantası’nda buluşur, trenin kalkış saatine kadar birbirleri ile sohbet ederlerdi.” açıklamasıyla Sirkeci Garı’nın önemini anlattı. Yürüyerek Halil Lütfi Dördüncü İş Merkezi’ne ulaşan katılımcılara Ahmet Özdemir meşhur Tan Baskını hakkında bilgi verdi ve Hanın alt katında bulunan Tan Baskını Sergisini gezdirdi.

Osmanlı döneminde, hükümet binasının burada olmasından ötürü haber kaynağına yakın olmak isteyen Türk basını bu çevrede yoğunlaşmış, Sirkeci’den başlayarak Cağaloğlu’nu da içine alan bir bölge Bâbıâli olarak anılmıştır. Bir zamanlar birçok gazete ve matbaanın yönetim yerinin bulunduğu Bâbıâli’de Akşam gazetesinin binası da ziyaret edildi. Akşam Gazetesinin hemen yanında bulunan Dünya gazetesi hakkında bilgi veren Ahmet Özdemir, gazeteci Bedii Faik’i de anarak basın turu ekibiyle Türkiye Gazeteciler Cemiyetine geçti.

Sibel Güneş - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri
Sibel Güneş – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’yu ziyaret eden kursiyerlere, Cemiyet Sekreteri Sibel Güneş cemiyet hakkında bilgilendirmelerde bulunduktan sonra gazeteci adaylarına
“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin diğer basın örgütlerinden önemli bir farkı var; geleneklerine çok sahip çıkan bir yapısı var cemiyetin. Örneğin ben, önce Meslek İlkeleri Meslek Sorunları İzleme Komisyonu’nda Ahmet Özdemir ile birlikte efsane başkanımız Nail Güreli zamanında göreve başladım. Ardından Balotaj Kurulu oradan da Cemiyet Yönetim Kurulu’nda görev aldım. Sizi meslek büyükleri hep izler, çalışmalarınıza bakar, dayanışmaya verdiğiniz önemi dikkate alır ve sonra sizi yönetim kurulunda olmanız için tavsiye eder. Bu kıymetli bir geçiştir. Kadrolu olduğumdan beri bu meslek örgütüne üyeyim. Umarım siz de çok güzel işlerde, sosyal haklarınız verilerek, Basın İş Yasası ile çalışırsınız ve Cemiyetin genç üyeleri olarak bize güç katarsınız” dedi.

BİK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özdemir ve BİK İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker’in rehberliğinde başlayan Basın Turunun son durağı Basın Müzesi oldu. Burada geçmişte kullanılmış baskı makinelerini ve baskı tekniklerini, Türk basınının önemli simalarını ve onlara ait kişisel eşyaları, Basın Müzesi Kütüphanesi’ni görme fırsatı bulan kursiyerler Ahmet Özdemir tarafından bilgilendirildi. Hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile Bâbıâli Turu sona erdi.

İlgili İçerikler

Mezunlarımızdan Ekin Hazal Doğruyusever’in Meslek Hikayesi

Ümit Baysal

Vali Şahin “Yeni Nesil Gazeteci” Adaylarına Hitap Etti

Ümit Baysal

Fatih Sadırlı Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimindeydi

Ümit Baysal