Image default

Yeni Nesil Gazeteci Adaylarının Eğitimleri Devam Ediyor

Basın İlan Kurumu Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programında Erhan Sevenler kursiyerlere haber fotoğrafçılığı, Bünyamin Yılmaz ise kültür sanat haberciliği hakkında bilgi verdi.

Anadolu Ajansı foto muhabiri Erhan Sevenler ‘Neden fotoğraf çekeriz?’ sorusuyla başladığı eğitimine ‘İnsan bilinci bilinmek ister. Fotoğraf çekerken ben buradaydım der insan. Günümüzde insanlar çok fotoğraf çekiyor ve paylaşıyor. Bu da fotoğrafın değerini düşürüyor. Çok fotoğraf çekebilirsiniz ancak elinizden geldiğince fotoğrafta seçici olun.’ ifadeleriyle devam etti.

“Fotoğrafçı nereye döneceğini bilmelidir”

Usta fotoğrafçı Ara Güler’in kendisinin hocası olduğunu vurgulayan Sevenler ‘Ağrı Dağı, Aphrodisias, Nemrut Dağı bugün bu kadar biliniyorsa bunda Ara Güler’in bu yerleri fotoğraflamasının ve paylaşmasının etkisi büyüktür. Fotoğrafçı nereye döneceğini ve neyi pozlayacağını bilmelidir. Ara Güler gibi nereye döneceğini bilen bir adam sayesinde Türkiye kazandı. Bugün dünyada altı önemli fotoğrafçıdan birisi Türk’tür ve o kişi Ara Güler’dir.’

Bugün fotoğraf makinesi sahibi olmanın kolay bir iş olduğunu ancak iyi fotoğraf çekmenin zor ve ustalık gerektirdiğini ifade eden Erhan Sevenler ‘Bir yerin fotoğrafını çekmeden önce o yerin çekilmiş fotoğraflarına bakmak, o mekâna gidip iyi fotoğraf açılarını etüt etmek yerinde olacaktır.’ dedi.

Bazı fotoğrafların tarihin akışını değiştirdiğini vurgulayan Sevenler, buna örnek olarak Kevin Carter’ın Akbaba fotoğrafını gösterdi. Deneyimli fotoğrafçı, fotoğrafın tarihçesi, fotoğraf makinesi, diyafram, perde hızı, enstantane gibi konularda kursiyerleri bilgilendirdi.

Sevenler, ilerleyen günlerde yeni nesil gazetecilik adaylarına pratik haber fotoğrafçılığı eğitimi de verecek.

Anadolu Ajansı Kültür ve Sanat Haberleri Editörü Bünyamin Yılmaz Kültür-Sanat Haberciliği dersi kapsamında katılımcılara bilgi verdi. Gazeteciliğe ilgisi olan veya olmayan herkesin müzik, sinema, tiyatro gibi sosyal, kültürel faaliyetlerle ilgilendiğini veya bu etkinliklere katıldığını söyleyen Yılmaz, sanatın toplumu besleyen önemli kaynaklardan biri olduğunu ve bu sebeple sanatsız bir hayatın düşünülemeyeceğini kaydetti.

Sosyal medya ve dijitalleşmenin arasında kalan şimdiki neslin, teknolojik gelişmeler ışığında istedikleri bilgilere bir tuşla, çok hızlı bir şekilde ulaşabildiğini vurgulayan Yılmaz, herkesin her şeye bu kadar hızlı ulaşabildiği bir dünyada bir gazeteciyi herkesten farklı kılan şeyin öncelikle yapacağı haberin içeriğini olabildiğince nitelikli bilgilerle zenginleştirmek olduğunu vurgulayarak genç gazeteci adaylarına mesleğin inceliklerini anlattı.

Basın İlan Kurumu’nun, İŞKUR işbirliği ile düzenlediği eğitim programının ikinci haftası, alanında uzman eğitimcilerin katılımıyla ekonomi haberciliği, haber fotoğrafçılığı, medya tarihi, görsel habercilik dersleriyle devam edecek.

İlgili İçerikler

Yeni Nesil Gazetecilerin Eğitimi Devam Ediyor

Ümit Baysal

Ersin Çelik’ten Dijital Haberciliğe Dair İpuçları

Ümit Baysal

Erasmus İçin Adana’ya Geldiler, Lezzet Turunda Çektikleri Video İle Sosyal Medyada Gündem Oldular

Ümit Baysal