Image default

Yeni Nesil Gazeteci Adayları Bab-ı Âli’deydi

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı kapsamında, katılımcılar bir zamanlar düşünce ve yayın hayatının odağı olan Bab-ı Âli’yi gezdi. BİK İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker eşliğinde, Sultanahmet Meydanında başlayan Bab-ı Âli gezisinde, geçmişte tarihi yarımadada yayın hayatını sürdürmüş olan Hürriyet, Günaydın, Tan, Posta, Yenihaber, Milliyet, Türkiye gazetelerinin eski yönetim binaları ziyaret edildi.

Bab-ı Âli’de faaliyet göstermiş gazeteler hakkında katılımcılara bilgi veren Mehmet Köşker: “Eskiyi hatırlamak, hatırlatmak biraz da gerçek basın bilincini oluşturmak için bu tür organizasyonlar çok kıymetli. Yeni nesil gazetecilerin basın tarihi için önemli olan gelişmeleri, mekânları bilerek yetişmesi, gazetecilik için de oldukça gerekli” diyerek gezinin önemine vurgu yaptı.

Gezinin son durağı Çemberlitaş’ta bulunan Basın Müzesi oldu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, Müzede basın dünyasının köşe taşları olan gazetecilerin mesleği icra ederken kullandıkları eşyalar ile baskı teknolojilerinin geçmişten günümüze uzanan evrimi hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Yeni nesil gazeteci adayları, gezinin kendileri için faydalı olduğunu, hem teorik hem pratik bilgilerle eğitim almanın verimlerini artırdığını dile getirdiler.

İlgili İçerikler

Afyonkarahisar’da İlk Hafta Geride Kaldı

Ümit Baysal

İstanbul’da Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi Başladı

Ümit Baysal

Mezunlarımızdan Ekin Hazal Doğruyusever’in Meslek Hikayesi

Ümit Baysal