Image default

Söz Yeni Nesil Gazetecilerde

İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) Basın-Yayın ve Tanıtım Birimi’nden Tunahan BOZKIR, Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı ile basın kuruluşlarında istihdam edilmiş kursiyerlerimiz ile İstihdam Dergisi’nde yayınlanmak üzere İstanbul ll. Dönem Eğitim Programı sonucunda İhlas Haber Ajansı’nda istihdam edilen Oğuz Han ŞİMŞEK ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Kurumumuz tarafından basın sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün karşılanmasına yönelik hazırlanan ve geliştirilen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programıyla işe yerleşen ve burada yapılan başarılı çalışmalar ile istihdamın devamı niteliğinde güzel bir örnek teşkil eden röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Oğuz Han ŞİMŞEK ( İHA Editör)

Oğuz Han ŞİMŞEK – Tunahan BOZKIR

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1995 yılında İstanbul’da doğdum. 2013 yılında Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümüne başladım.  Hazırlıkla birlikte 5 yıllık bir eğitim sürecinin ardından 2018 yılında mezun oldum.

Daha önceden Muhabirlik deneyiminiz var mı?

Şöyle söyleyeyim; aslında bende lise zamanından beri bu işe muhabirlik olsun, editörlük olsun inanılmaz bir merak vardı. Hatta arkadaşlarla internet sitesi kurmuştuk. Birkaç girişimimiz olmuştu. Bununla birlikte öğrenciyken hem okulumuzun haber ajansında hem de Türkiye Gazetesi Spor Servisinde çalışmıştım. Evet, şu anda belki editörlük yapıyorum; ama ben Türkiye Gazetesinde hem muhabirlik hem editörlük yapıyordum. Daha doğrusu öğrenci olduğum için birçok işi yaptım diyebilirim. Yani sahada da çalıştım masa başında da çalıştım. Bununla birlikte sadece sporda değil Kültür Sanatta da çalıştım. Yeri geldi ekonomi haberi de yaptım. 

Şu anda Editörlük yapıyorsunuz. Bundan biraz bahseder misiniz?

Bizim işimiz aslında haber servis edilmeden kontrolünü yapmak. Biraz açmak gerekirse muhabir haberi yaptıktan sonra eksiği var mı hatası var mı onları kontrol etmek. Haberleri bizde takip ediyoruz muhabirler kadar. Olan olaylardan muhabirleri haberdar ediyoruz.  Aynı zamanda okuyucunun isteğine göre haberi tekrardan düzenliyoruz veya kendi politikamıza göre tekrar gözden geçiriyoruz.

İŞKUR ile Basın İlan Kurumunun ortaklaşa düzenlediği projeye katıldınız. Bize bundan biraz bahseder misiniz?

Ben bu sertifika programından arkadaşım vasıtasıyla haberdar olmuştum. Aslında duyduğumda çok heyecanlandım; çünkü bir süre çalışmama rağmen hala sektöre hazır olmadığımı düşünüyordum. Bu projeyi duyar duymaz hemen internetten başvurumu yaptım. Başvurudan sonra güzel bir mülakat oldu ve başarıyla geçtim diyebilirim. Eğitim sürecine değinecek olursam eğlenceliydi diyebilirim. Hem eğlenceli hem de bana göre oldukça faydalı bir eğitim süreci yaşadık. Eğitime hem akademi camiasından hem de sektör gelenler olmuştu. Genel yayın yönetmenlerinden başarılı avukatlara kadar birçok insan geldi diyebilirim. Herkesin çok istifade ettiğini düşünüyorum. Hatta iletişim mezunu olmadığı halde ekonomi, maliye, iktisat bitirmiş insanlarda vardı gazeteci olmak isteyen. Kısacası okulda gördüğümüz birçok şeyi farklı açılardan gördük.

Oğuz Han ŞİMŞEK – Tunahan BOZKIR

Kısaca birde istihdam sürecinizden bahseder misiniz?

Eğitim sonunda bir liste hazırlamışlardı başvurabileceğimiz yerlerle ilgili. Bununla birlikte kendimizin de o yerlerin harici yerlerle görüşebileceğimizi söylediler. Buradan bir arkadaşım ekonomi biriminde boşluk olduğunu söyledi. Daha önce Türkiye Gazetesinde çalışmam ve İHA’ nın da aynı bünye içerisinde olmasından dolayı başvurumu yaptım. Hatta şunu da söylemeliyim, ekonomi ile ilgili pek bilgim olmadan başvurdum. Kısa bir süre içerisinde İngilizcemin iyi olmasından dolayı beni dış haberler servisine verdiler. 

Sizden sonra da bu proje devam etti ve halende devam ediyor. Genç muhabir arkadaşlarımıza neler tavsiye edersiniz?

Ben bu sektöre girmeye çalışan herkesi bu işe gönül vermiş insanlar olarak görüyorum; çünkü gerçekten yerine göre çok zor ve sabır gerektiren bir meslek. Sevmeden bu işte başarılı olunabileceğine asla inanmıyorum. Daha yolun başındalar. Çok fazla çalışmaları gerekmektedir. Çok şey öğrenecekler. Geçmiş deneyimimi de katarsam belli bir yere kadar gelmiş biri olarak ben hala çok daha fazla çalışmam gerektiğine inanıyorum.

Son olarak İŞKUR hakkında sizden birkaç cümle istesek neler söylersiniz?

İŞKUR’u daha önce duymuştum. Hatta zamanında bir aile dostumuzun da bu kurumda çalıştığını duymuştum. İŞKUR gerçekten önemli bir devlet kurumu diyebilirim. Birçok insan istediği işi ve birçok işveren istediği nitelikte işçiyi bulamayabiliyor. İşte bu nokta da İŞKUR’un köprü vazifesi kurduğunu söyleyebilirim. İŞKUR sayesinde insan kendisini biraz daha güvende hissediyor diyebilirim.

Röportaj: Tunahan BOZKIR
Çalışma ve İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü/ V.H.K.İ. – Basın-Yayın ve Tanıtım Birimi

Haberin detayı için: https://www.iskur.gov.tr/haberler/illerden-haberler/isbasi-egitim-programi-sayesinde-hayalimdeki-ise-kavustum

İlgili İçerikler

Başarılı Gazeteci ve Sunucu Fuat Kozluklu Mardin Yeni Nesil Öğrencileri İle Buluştu

YNG Admin

Mardin’in Yeni Nesil Gazetecileri Sertifikalarını Aldı

Ümit Baysal

Ankara Yeni Nesil Gazetecilik Programı Öğrencimizden Özel Haber

Ümit Baysal