Image default

Mardin’de Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi Sona Erdi

Basın İlan Kurumu tarafından yazılı basın sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün karşılanmasına yönelik 31 Aralık 2018’de başlayan “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı” sona erdi.

Dört hafta süren eğitim programının son haftasında, Mardin’in eski gazetecilerinden fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka, senarist ve yazar Ahmet Tezcan,  Avukat Bahattin Uncu, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ kursiyerlerle bir araya geldi.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Şanlıurfa İl Müdürü Erdoğan Güvel ve Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tahir Gülebak kursiyerleri ziyaret etti.

Gazetecilik bir sevda işidir

Haber Fotoğrafçılığı dersinde genç gazeteci adaylarına deneyimlerini aktaran Mardin’in duayen gazetecilerinden ve fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka, gazeteciliğin bir sevda işi olduğunu, bu işe aşık olanların başarılı olabileceğini ifade etti.

Avuka, “Gazeteci toplumun, halkın avukatıdır. Doğru ve gerçek haberleri topluma bildirmekle mükelleftir. Yanlış bilgi ve kasıtlı haberlerle toplumu bilgilendirmek doğru değildir. Fikriniz ne olursa olsun doğru, gerçek, dürüst ve tarafsız haber yapılması gerekir. Aksi halde bir gün mutlaka hesabını verirsiniz. Memlekete zarar verecek hiçbir haber yayınlanmamalıdır.” dedi.

Adnan Avuka

Gazetecilik hakkaniyet karinesi ile yapılmalı

Programa katılan senarist ve yazar Ahmet Tezcan, gazetecilik mesleğinin son dönemlerde bir pespayelik içinde olduğunu, yeni nesil gazetecilere bu mesleği hakkaniyetle yapmaları konusunda uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Tezcan, “Mesleki olarak bir kimliğimiz olmalı. Gazetecilikte tarafsızlık mümkün değil, objektif dediğiniz şey nedir? İnsanın objektif olmasına imkân yok. Kişinin inancı, aidiyeti, ailesi veya siyasi anlayışı objektif bir gazeteci olmasına engeldir. Ancak hakkaniyetle ve sağlam bir karakterle davranırsanız bunu başarırsınız.” dedi

Ahmet Tezcan

Basının sınırsız özgürlüğü yoktur

Kursiyerlere Basın Hukuku dersi veren Av. Bahattin Uncu ise kanunlarla belirlenmiş kişilik hakları ve özel yaşam sınırları içerisine girilerek haber yapılamayacağını, bu şekilde yapılacak haberlerin suç teşkil edebileceği uyarısında bulundu.

Uncu, “Medya önemli bir güçtür. Bu gücü elinde bulunduranlar kötü amaçla kullanmamalı. Geçmişte maalesef bunun örneklerini gördük. Basının özgürlüğü başkasının özgürlüğüne kısıtlama getirmemelidir.” dedi.

Av. Bahattin Uncu

Radyo yayıncılığı bilgi altyapısı gerektirir

Programda Basın İşletmeciliği dersini ise canlı radyo bağlantısı sağlayarak, aynı zamanda radyo yayıncılığı hakkında deneyimlerini paylaşan Özcan Yılmaz verdi. Radyo yayıncılığı ve programcılığının televizyon yayıncılığı gibi fiziki görselliğe değil; özgüven, duygu, diksiyon ve zengin bir bilgi altyapısıyla yapılabileceğini belirten Yılmaz, ilk defa böyle bir ortamda yayın yaptığını ve heyecanlandığını söyledi.

Özcan Yılmaz

Gazeteci kimsenin göremediğini ortaya çıkarandır

Eğitim programının son gününde ise AA Diyarbakır Bölge Müdürü Erdem Gültekin genç gazeteci adayları ile bir araya geldi.

Ajans Haberciliği hakkında eğitim veren Gültekin, “Gazetecilik sadece rutin bir basın açıklamasını çekmek ve yayınlamak değildir. Gazeteci kimsenin göremediğini ortaya çıkarandır. İyi bir muhabir olaylara geniş bir pencereden bakıp ve çarpıcı detay yakalayandır” dedi. Gültekin, meslekte yaşadığı tecrübeleri de anlatıp gazeteci adaylarına mesleklerinde başarılar dileyerek dersini sonlandırdı.

Erdem Gültekin

Eğitim programına bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Şanlıurfa İl Müdürü Erdoğan Güvel ve Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tahir Gülebak, sarı basın kartı ve yerel gazetecilik hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, istihdam konusunda kursiyerlere destek sözü verdiler. Yapılacak olan yazılı sınavın ardından başarılı olan genç gazeteci adayları 7 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan törenle sertifikalarını alarak, İŞKUR’un işbaşı eğitim ve istihdam desteği kapsamında çeşitli basın kuruluşlarında işbaşı yapacaklar.

İlgili İçerikler

Yeni Nesil Gazeteci Adaylarının Eğitimleri Devam Ediyor

Ümit Baysal

Afyonkarahisar’da Eğitim Başvuruları süresi uzatıldı

Ümit Baysal

İrfan Sapmaz Savaş Muhabirliğini Anlattı

Ümit Baysal