Image default

Mardin’de Üçüncü Hafta Geride Kaldı

Basın ilan Kurumunun yazılı basın sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün karşılanmasına yönelik Mardin’de başlattığı “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı”nda üç hafta geride kaldı.

Eğitimin üçüncü haftası gazeteci Beyhan ÇALIŞKAN’ ın “Sayfa Tasarımı ve Mizanpaj” dersi ile başladı. Grafik konusunda da genç gazeteci adaylarına bilgiler veren ÇALIŞKAN, gazetelerde ve haber sitelerinde yapılan hatalı çalışmalara dikkat çekerek, örnekleriyle sunum yaptı. Sosyal Medya Uzmanı Doç. Dr. Levent ERASLAN ise kursiyerlere gazetecilik türleri, sosyal medya ve internet haberciliği gibi konularda önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Teknolojinin büyük bir gelişme kaydettiğini ifade eden Eraslan, artık sadece telefonla bile bir gazeteci büyük ölçüde mesleğini icra edebildiğini söyledi.

Sosyal Medyanın gazetecinin mesleğini geliştirmesi açısından büyük bir avantaj sağladığına dikkat çekerek, sosyal medyayı gazetecilerin veya internet haberciliği yapanların iyi kullanması gerektiğini kaydetti.

Eraslan konuyla ilgili radyo, televizyon ve yazılı basında ulusal düzeyde görev yapan tecrübeli isimlerle telefon bağlantısı yaparak kursiyerlere deneyimlerini aktarmasını sağladı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muarrem ÖZEN ile Kamu Gözetim Kurumu Başkanı Rıza ÇELEN’ de eğitim programına ziyarette bulunarak kursiyerlere kısa birer konuşma yaptılar.

Tecrübeli Gazeteci ve Sunucu Kozluklu Yeni Nesil Gazetecilerle Buluştu

“Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı” na katılan tecrübeli gazeteci ve TRT Haber’in Gece Bakışı programının başarılı sunucusu Fuat KOZLUKLU yeni nesil gazeteci adaylarına tecrübelerini aktardı.

Kozluklu kursiyerlere Televizyon ve İstihbarat Haberciliği konu başlıklarında, meslek hayatı boyunca yaşadığı deneyimleri paylaştı.

Gazetecilik mesleğinin Türkiye şartlarında çok zor olduğunu ifade eden Kozluklu, her şeyin üstesinden özgüven, azim ve kararlılıkla gelinebileceğini söyledi. Türkiye’de ve dünyada yaşanan birçok olaya bir gazeteci olarak şahit olduğunu belirten Kozluklu, gazetecinin etik davranmasının mesleki değil bir insanlık görevi olduğunu söyledi.

Haber dilinde ayrımcılığa sebep olacak ifadeleri kullanmaktan kaçınılması gerektiğine dikkat çeken Kozluklu, gazetecinin adalet ilkesini kendisine düstur etmesi gerektiğini ifade etti.

Basın İlan Kurumu Mardin Şube Müdürlüğünün tertiplediği eğitim seminerlerine ikinci defa katılan başarılı gazeteci ve sunucu Fuat KOZLUKLU’ nun yanı sıra birçok usta gazeteci telefonla bağlanarak kursiyerlere meslek hayatlarında dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundular.

Medyanın büyük bir silah haline geldiğini belirten Kozluklu, “Barış adına ne yapılabilecek ise mutlaka bu konuda herkes harekete geçilmeli. Barış gazeteciliği her zamankinden daha çok

ihtiyaç duyulan bir alandır. Yeni nesil gazeteciler de medyadaki ilk dakika algılarına çok çabuk kanmamalı ve araştırmadan haber yapmamalıdır.” dedi.

Bir Gazeteci Olarak Tarihi Bir Olayda Tarihe Tanıklık Edebilirsiniz

Gazeteciliğin zorluğu yanında, önemli bir olayda yaptığınız haberle tarihe tanıklık edilebileceğini ifade eden Kozluklu, “Gazeteciler görevleri gereği uluslararası arenada bulunabilir. Önemli bir isimle yapacağınız röportaj, tarihi bir olaya tanıklık etmek o olayı haberleştirerek ileriki dönemde tarihi bir vesika olarak taşımak görevini yerine getirmiş olursunuz. Önemli olan bu işi aşkla ve azimle yapmaktır. Savaş dili değil barış dilini kullanmaktır.” şeklinde konuştu.

Haber Yazım Kuralları, Haber Türleri, Haber Yazım Teknikleri ve Röportaj Tekniği konularında eğitimi ise Hasan Kalyoncu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Can BİLGİLİ verdi.

Geçmişten günümüze medya evrelerini üç akım şeklinde sınıflandıran Bilgili, ilginç tespitler ve anlatımıyla kursiyerlere bir haberin, yazının, nasıl yapılması, yazılması gerektiğini tüm detaylarıyla anlatarak genç gazeteci adaylarının bu konulara dikkat etmeleri gerektiğini anlattı.

Gelecekte Medya Büyük Evrim Geçirecek

Haber yazımında dil bilgisi kurallarının yanı sıra en önemli unsurların; doğruluk gerçeklik, nesnellik, anlamlılık, kesinlik, hızlılık, tutarlık, inanılırlık olduğunu yaptığı sunumla aktaran Bilgili, gelecekte medyanın büyük evrim geçireceğini ve ileri bir teknolojiyle en üst seviyeye ulaşacağını bu hıza ayak uydurulması konusunda yeni nesil gazetecilerin donanımlı olması gerektiğini ifade etti.

Eğitim programında son haftaya girilirken, genç gazeteci adayları 30 Ocak 2019 tarihinde yapılacak olan sınavda başarılı olmaları halinde, Mardin ilinde çeşitli basın yayın kuruluşlarında istihdam edilecek.

İlgili İçerikler

Yeni Nesil Gazeteciler Bâb-Âli’deydi

Ümit Baysal

Barış Kuyucu, Yeni Nesil Gazeteci Adaylarına Tecrübelerini Aktardı

Ümit Baysal

Ankara Yeni Nesil Gazetecilik Programı Öğrencimizden Özel Haber

Ümit Baysal