Image default

Kocaeli’de Yeni Nesil Gazeteciler Mezun Oldu

Basın İlan Kurumu (BİK) Kocaeli Şube Müdürlüğü tarafından Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ( MARKA) desteğiyle Kocaeli İŞKUR İl Müdürlüğü ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile gerçekleştirilen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı kapanış ve sertifika töreni yapıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam programı sertifika töreni, Basın İlan Kurumu tanıtım filmiyle devam etti.

BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, törende yaptığı konuşmada, “Toplumumuzun her alanda olduğu gibi gazetecilik alanında da seviyesini yükseltmesi gerekiyor. İnsan kaynaklarının yetişmiş ve donanımlı olması gerekiyor. Kamu kaynaklarını katma değer üretecek projelerde kullanmamız lazım. Bunu da bize genç gazeteci arkadaşlarımız gösterecektir. Daha önce Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programından mezun olup, çeşitli basın kuruluşlarında istihdam edilen arkadaşlarımız kendi özel haberlerini yaparak, çalıştıkları gazetelere de artı değer kattılar. Bu nedenle bu tür projeleri toplumun tüm katmanlarına yaygınlaştırmamız lazım. Basın İlan Kurumu olarak gerçekleştirdiğimiz projeleri iş bittikten sonra da takip ediyoruz. Çünkü gerçekleştirilen eğitim kadar istihdamın da önemine inanıyoruz. İstihdam bir ülkenin ayakta durabilmesi için en mühim adımlardan biridir. Kocaeli’nde Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam programının düzenlenmesinde Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) başta olmak üzere katkısı bulunan tüm Kamu Kurumlarımızın temsilcilerine ve çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, “Doğru ve gerçek bilgiye ulaşmak çok değerli. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak değerli paydaşlarımız ile birlikte gerçekleşen eğitimi, teori ve uygulamayla birlikte tamamladık. Tüm sertifika almaya hak kazanan kursiyerleri tebrik ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Kocaeli İl Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan dört Kurumun işbirliği ile yapılan Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam programının güzel sonuçlar çıkardığını, kamuoyunu doğrudan etkileyen bir meslek olan gazeteciliğe katkılarının yadsınamaz olduğunu belirtti.

BİK Kocaeli Şube Müdürü Hayri Beşer ise Kocaeli İlinde 2017 yılında düzenlenmiş olan ilk Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam programından mezun olan 11 kişinin eğitim sonrası yerel ve ulusal medyada istihdam edildiğini ve ikinci eğitim programına katılan 30 katılımcının da tamamının istihdam edileceğini dile getirdi.

İŞKUR Kocaeli Şube Müdürü İlhami Çelik, “Kurumum adına böyle bir organizasyon ve projede yer almak beni çok onurlandırdı. İŞKUR için insanların mesleki eğitimlerde yer alarak vasıflarını artırması ve sonuç odaklı olarak istihdam edilmeleri çok önemli bir husus. İçerisinde bulunduğumuz bu projeyle bu hedefleri gerçekleştirmiş oluyoruz. Bir ülkede iletişim ve demokratik faaliyetlerin korunabilmesi için gazetecilik faaliyetleri çok önemli. İŞKUR, bu vizyon çerçevesinde böyle programların içerisinde olmaya devam edecek” dedi.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu yaptığı konuşmada, insan kaynaklarının kapasitesinin artırılması amacıyla gerçekleştirilen çalışmaların çok önemli olduğunu vurgulayarak, Basın İlan Kurumu ile birlikte proje çalışmalarının devam edeceğini söyleyerek, sertifika alan katılımcılara başarılar diledi.

Gazetecilerin, akademisyenlerin ve kursiyerlerin katıldığı sertifika töreni, sertifikaların verilmesi ve hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile sona erdi.

İlgili İçerikler

Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi Basın Hukuku Dersleriyle Devam Ediyor

Ümit Baysal

Yeni Nesil Gazeteciler Mezun Oldu

Ümit Baysal

Yeni Nesil Gazeteci Adaylarının Eğitimleri Devam Ediyor

Ümit Baysal