Image default

Gazeteci Mehmet Akif Ersoy, Gazeteci Adayları ile Buluştu

Basın İlan Kurumu tarafından üçüncüsü düzenlenen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına konuk olan Mehmet Akif Ersoy, televizyon spikerliği, röportaj teknikleri ve savaş muhabirliği hakkında deneyimlerini kursiyerlerle paylaştı.

Bir süre TRT televizyonlarında görev yapan, Dış Politika dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenen, Tünel – Gazze’de Yaşamak isimli bir kitabı bulunan, şimdi ise Habertürk TV’de gazeteciliğe devam eden Mehmet Akif Ersoy, haber spikerliği, röportaj teknikleri, savaş bölgelerinde gazeteci olmak konularında interaktif bir eğitim verdi.

Libya’da görev yaptığı dönemlerde Libya Eski Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ile yaptığı röportaj, Kaddafi öldürülmeden önce yapılan son röportaj olarak dünya basınında geniş yankı bulan Ersoy, o röportajın detaylarını gazeteci adaylarına anlattı. Suriye iç savaşında Halep’te muhabirlik yaparken yaşadıklarını, bir Gazze gerçeği olarak bilinen tünellerden yaptığı haberleri aktaran tecrübeli gazetecinin sunumuna, kursiyerlerin soruları yön verdi.

Ersoy, hazırladığı belgeselleri (Libya’nın Çöküşü Zenga Zenga), Kenya, Somali, Yemen, Suriye, Filistin gibi ülkelerde yaptığı haberleri, bu haberleri yaparken bir gazetecinin nelere dikkat etmesi gerektiğini yaşadığı olaylardan hareketle kursiyerlere aktardı.

İlgili İçerikler

Antalya Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi Devam Ediyor

Ümit Baysal

Ekonomi Haberciliğini Yakup Kocaman Anlattı

Ümit Baysal

Diyarbakır Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi Sona Erdi

Ümit Baysal