Image default

Ersin Şiyhan Spor Muhabirliğini Anlattı

Basın İlan Kurumunda devam eden Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına katılan Anadolu Ajansı (AA) Spor Haberleri Yayın Yönetmeni Ersin Şiyhan, spor muhabirliği hakkında bilgi verdi.

Ersin Şiyhan, ajans spor haberciliği, ajan spor haberleri yayın yönetmenliği, spor gazeteciliğinin genel gazetecilik içindeki yeri konularıyla giriş yaptığı söyleşinde ‘Spor gazeteciliği genel gazeteciliğin içerisinde yer alır ve gazetecilik prensiplere uygun olarak hareket eder. Genel gazetecilikten ayrışan tek yönü kullanılan dil ve spor hukukudur.’ dedi.

Tüm dünyada 30’a yakın olimpik branş, 60’a yakın spor dalı olduğunu hatırlatan Şiyhan, spor muhabirleri bu branşlarda uzmanlaşarak ayrıştığını söyledi. Sadece motor sporlarına ya da golf sporuna yönelik yayın yapan dergilerin olması gibi, yayıncılık sektöründe de bu ayrışmanın varlığına dikkat çekti.

Spor alanındaki çatı kuruluşlara dair bilgi veren Ersin Şiyhan “Spor alanında Türkiye’de TFF, TBF, TVF, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı federasyonlar, Spor Genel Müdürlüğü, dünyada ise IOC, FIFA, UEFA, CAS, FIA gibi örgütler bulunmaktadır. Bir spor muhabirinin bu örgütlerin ve branşların çatı örgütlerini bilmesi gerekir.” tavsiyesinde bulundu.

Spor muhabirliğinde futbolun yeri ve önemi, spor ekonomisi konularından da söz eden Şiyhan ‘BBC 1948 Olimpiyat Oyunlarının TV yayın hakları için IOC’ye (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) 30 milyon dolar ödemiştir. Gelişmiş ülkelerde sporun gayrisafi milli hasıladaki payı yüzde 1,5 ile 2 arasındadır. Sporun dünya ticaretindeki payı ise yüzde 3’tür” diyerek futbol endüstrisinin büyüklüğünü anlattı.

İlgili İçerikler

Yeni Nesil Gazetecilik Afyonkarahisar’da Başlıyor

Ümit Baysal

Yeni Nesil Gazetecilere Ekonomi Muhabirliği Dersi

Ümit Baysal

BİK ve İŞKUR Arasında İşbirliği Protokolü Yenilendi

Ümit Baysal