Image default

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca Kayseri’deki sertifika törenine katıldı

Orta Anadolu Kalkınma Ajansının (ORAN) desteğiyle Belediye Meclis Salonunda düzenlenen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına katılan Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, dijital yayıncılık hakkında bilgiler verdi.

Karaca, gazetelerin bir dönüşüm sürecinde olduğunu ve bu süreçte çeşitli çalışmaların yapıldığını söyledi.

BİK olarak birinci vazifelerinin kendilerine verilen ilanları gazetelere uygun bir şekilde dağıtmak olduğunu belirten Karaca, şunları kaydetti:

“Temel sorunumuz artık yapısal. Yani teknolojinin bize dayattığı dijital yayıncılık döneminin artık kendisini finanse edemez, bu işin cefasını çeken insanları memnun edemez derinliğe düşmüş olmasından kaynaklanmaktadır. Burada BİK olarak bizim görevimiz bu konuda alınması gereken tedbirlerin alınmasıyla ilgili çalışmaları başlatmak. Biz bu çalışmaların önemli bir kısmını tamamladık. Bizim arzu ve temennimiz bu geçiş dönemini mümkün olduğu kadar kolay ve sancısız olması. Bunun için hepimize ayrı ayrı görevler düşüyor.”

Program sonunda sertifika alan 17 kursiyer, İŞKUR ‘İşbaşı İstihdam Programı’, 8 kursiyer ise BİK ve MEB arasında imzalanan ‘Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü’ çerçevesinde Kayseri’de yer alan basın işletmelerinde 9 ay süre ile istihdam edilecek.

İlgili İçerikler

Müge Anlı Yeni Nesil Gazetecilerle Buluştu

Ümit Baysal

BİK ve İŞKUR Arasında İşbirliği Protokolü Yenilendi

Ümit Baysal

Vali Demirtaş’tan Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimine Ziyaret

Ümit Baysal