Image default

Afyonkarahisar’da Eğitim Devam Ediyor

Basın İlan Kurumunun (BİK) yazılı basın sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün karşılanmasına yönelik Zafer Kalkınma Ajansı (ZAFER) tarafından desteklenerek Afyonkarahisar ilinde düzenlediği “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı” nda ikinci hafta geride kaldı.

Eğitim programının ikinci haftasının ilk dersinde AKÜ Öğr. Gör. F. Arda Ölmez ve kursiyerler, derse başlamadan önce 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılı münasebetiyle, Çanakkale Şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunup, akabinde İstiklal Marşımızı söylediler. Ardından derse başlayan Ölmez, kursiyerlere Televizyon Haberciliği konusunda ders verdi. Günün ikinci kısmında ise, AKÜ Öğr. Gör. Hayati Ulusay, Dijital Fotoğrafçılık hakkında tecrübelerini paylaşarak, fotoğraf makinesinin yapısı, fotoğraf çekiminde dikkat edilmesi gerekenleri anlatarak öğrencilerle beraber fotoğraf çekimi çalışmalarında bulundu.

Haftanın ikinci gününde AKÜ Öğr. Gör. F. Arda Ölmez, gün boyunca Televizyon Haberciliğini anlatarak öğrencilerin canlı yayın sırasında yaşanabilecek olumsuzluklar, canlı röportaj gibi konularda bilgilendirmede bulundu.

Çarşamba günü ise AKÜ GSF Sinema – Tv. Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nesrin Kula Demir gün boyunca kursiyerlere Röportaj Teknikleri konusunu anlattı. Röportaj öncesi hazırlıklar, soru hazırlama, ses kaydı ve basın bülteni hazırlama gibi konu başlıklarında öğrencilere sunumda bulundu.

AKÜ Öğr. Gör. Dr. Sena Coşkun’un “Medya ve Etik” dersiyle Perşembe gününe başlayan öğrenciler, dünyadaki düzenlemeler, Avrupa ve Türkiye’deki düzenlemeler, Basın Meslek İlkeleri, Basın Konseyi, Türkiye Gazetecilik Hak ve Sorumluluk Bildirgesi, medyanın toplumsal sorumluluğu, basın meslek ilkeleri konusunda bilgiler aldı.

Coşkun, öğrencilere “Medya etiği denilince, okurun güvenini kazanmak ve korumak amacıyla basın mensupları tarafından alınan önlemler akla gelir. Etik, görece özgür biçimde çalışan gazetecilerin artan çeşitli baskılara karşı kendilerini ve mesleklerini korumak, okurun güvenini kazanmak amacıyla uymaya söz verdikleri kurallar olarak ortaya çıkmıştır.” dedi. Coşkun, günün ikinci kısmında ise Spor Haberciliği hakkında bilgiler vererek, medyada yer alan spor haberlerinin manşet çalışmaları ve yapılan röportajlarla ilgili örneklerle günü tamamladı.

Haftanın son gününde ise AKÜ Öğr. Gör. Hayati Ulusay Görsel Habercilik dersi verdi. Ulusay, yazı, fotoğraf ve videonun haberi oluşturan üç temel öğe olduğunu ve üç başlığın da ortak noktasının insan odaklı konuları işleyip aktarmak olduğunu aktarıp öğrencilerin bu temel öğelere dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Afyonkarahisar Valiliği Konferans Salonu’nda devam eden “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı” son hafta, Ajans ve İstihbarat Haberciliği, Dijital Fotoğrafçılık, Politika Haberciliği, Televizyon Spikerliği ve Haberde İnfografik ve Görsellik dersleriyle devam edecek.

İlgili İçerikler

Kocaeli’de Yeni Nesil Gazeteciler Mezun Oldu

Ümit Baysal

Bakan Çavuşoğlu “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı” Sertifika Törenine Katıldı

Ümit Baysal

Antalya Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi Devam Ediyor

Ümit Baysal